Opencv C++ 3.0 ve üstü kurulumu Visual Studio 2015

talhakoc 21 Temmuz 2016OpenCv

Visual studio 2015 kullanıyorsanız opencv nin 2.4 lü serileri ile işlem yapamazsınız. Ayrıca opencv 3 serisiyle program geliştiricilere augmented reality(sanal görsellik arttırıcı), dizi işlemleri, yazı tanıma işlemleri gibi birçok özelliği beraberinde getirmiştir. Ve kurulumu da 2.4 serisine göre daha kolaydır. Eğer Visual Studio nun alt versiyonlarını kullanıyorsanız son sürümünü kendi sitesinden indiriniz. Kurulum sırasında other programing sekmesinin altındaki visual c++ sekmesini de seçmeyi unutmayınız.

1)Programın kurulumu tamamlandıktan sonra opencv.org adresinden opencv 3 serisinin en son versiyonunu indiriniz. İnen exe dosyasına çift tıklayarak istediğiniz herhangi bir konuma dosyayı çıkarınız. Çıkarılan dosyanızda bulunan opencv->build->x64->vc14->bin yolunu izleyerek dosya yolunu kopyalayın.

ocv1

C:\Users\Kemal Talha\Desktop\opencv\build\x64\vc14\bin bir adres kopyalamalısınız.

2)Daha sonra bilgisayarıma sağ tıklayın veya denetim masası->Sistem ve Güvenlik->Sistem yolunu izleyin.

ocv2

Yukarıda görüldüğü gibi altı kırmızı ile çizilmiş gelişmiş sistem ayarlarını seçin.

ocv3

gelen sayfada yukarıdaki gibi kırmızı ile işaretlenmiş ortam değişkenlerini seçin.

ocv4

Sistem değişkenlerinde bulunan mavi ile seçili Path’e çift tıklayın.

ocv5

Yukarıda görüldüğü gibi altı kırmızı ile çizili Metni düzenle butonuna tıklayın.

ocv6

Değişken değeri bölmesinin en sonuna ” ; “(noktalı virgül) koyun ve kopyalamış olduğunuz x64/vc14/bin ile biten dosya yolunu yapıştırın.

3)Daha sonra tamamları tıklayarak çıkış yapın.  Visual Studio 2015 i başlatın ve newproject sekmesinden Visual C++ ta bulunan empty project dosyasını seçin.

ocv7

yukarıda kırmızı ok ile işaretlenen bölmelerin boş olmasına dikkat edin ve Ok’a tıklayın.

4)Gelen sayfada üst menüde bulunan project sekmesinin altındaki add new item sekmesine tıklayın.

ocv8

Gelen ekranda yukarıda görüldüğü gibi altı çizili olan C++ file ı seçin ve Add butonuna tıklayın.

5)Daha sonra çalışmanızın üst kısmında bulunan x86 kısmını eğer 64 bit kullanıyorsanız x64 e çevirin.

ocv10

6)Sonra solution explorer kısmında çalışmanızın ismine sağ tıklayın ve en alttaki properties sekmesini seçin. Veya yine üstte bulunan project sekmesindeki en altta bulunan projenizin ismiyle beraber properties yazan sekmeye tıklayın.

ocv9

7)Gelen sayfada VC++ Directories i seçin ve yanında beliren include directories bölmesinde aşağıda kırmızı ile işaretlenmiş oku seçerek gelen kısımda edit sekmesini tıklayın.

ocv11

8)Gelen sayfada aşağıdaki işaretlenmiş sıralama ile önce 1 ile işaretlenmiş kırmızı ile çevrili butona tıklayın ve sonra kırmızı ile 2 yazan yerde oluşan “…” butonuna tıklayarak opencv dizininizde bulunan opencv/build/include dosya yolunu bularak seçin.

ocv12

9)7. adımda ok ile gösterilen library directories bölmesine de 8. adımdaki gibi dizininizde bulunan opencv/build/x64/vc14/lib dosya yolunu seçerek onaylayın.

10)Daha sonra Linker->input yolunu seçerek additional dependencies bölmesini seçerek 9. adımdaki sonu d.lib ile biten dosyaların ismini kopyalayıp yapıştırın. Bu kısımda windows 10 uzantıları gizleyebilir. İsmini kopyalayıp sonuna .lib de ekleyebilirsiniz. Opencv 3.1 için bu isim “opencv_world310d.lib” dir ve direkt olarak kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

11)Bu işlemler bittikten sonra uygula ve tamam ı seçerek kurulumu bitirebilirsiniz. Bu sitede ” işareti ile visual studio da farklı olduğu için örnek deneme uygulaması paylaşmadım. Sonraki derslerdeki örneği uygulayıp deneyebilirsiniz veya internetten hazır opencv c++ kodlarıyla deneme yapabilirsiniz.

Güncellemeler:Sizlerden gelen problemler üzerine birkaç konuyu daha açık anlatma ihtiyacı duydum. Geri bildirimler ile sizlere daha faydalı olabilmeyi sağladıkları için arkadaşlara teşekkür ederim.

1)Bu derste opencv kurulumu, kütüphane ekleme ile beraber yapılmış olup bir sonraki dersteki kütüphane ekleme kısmı atlanılabilir. Yeni bir proje açıp kütüphane ekleme için 3. adımdan sonrasını yapabilirsiniz. Bunu bütün opencv projeleri için uygulamak durumundasınız.  Yani ilk 2 adımı sadece bir kere kullanacak olup ondan sonraki adımları her yeni opencv projesinde tekrarlamak durumundasınız.

2) 10. adımda d.lib ile biten dosyalar için opencv dizininizde bulunan opencv/build/x64/vc14/lib dosya yollu klasörünüze gidin. Orada aşağıdaki gibi dosyalar göreceksiniz:

Ekran Alıntısı

Bahsedilen dosya ikinci sıradaki d.lib ile biten dosyadır ve opencv nin bütün sürümlerinde bu değişebilir. bu dosyanın ismini kopyalayıp 10. adımda belirtilen yere yapıştırın.

3)Bundan sonraki kütüphane ekleme dersinde console application üstünden yeni proje açmıştık. Bundan sonraki projeler için empty project üstünden açabilirsiniz. Bunlar arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Yine de karışıklık olmaması açısından bu derste anlatılan 3. adımdan sonrasını her projenizde uygulamanız sizin için faydalı olacaktır. Bundan sonraki derslerde en üste eklenen #include stdafx satırı console application lar içindir ve bu derste anlatılan yöntemle yeni proje açıldığı taktirde onun eklenmesine gerek yoktur. Bu düzeltmelerdeki katkılarından dolayı değerli arkadaşım Vefak Murat Akman’a teşekkür ederim.

4)Opencv 3.2 ve vs 15 kullanıldığında arkadaşlar Error C4996: ‘fopen’: This function or variable may be unsafe. in VS2015 almışlar ve çözüm yolu olarak şu link https://github.com/opencv/opencv/issues/7923 problemi çözmekteymiş. Bu konudaki desteğinden dolayı Mert Akar’a teşekkür ederim. 

5)Bunların haricinde kurulum tamamlandıktan sonra dll hatası alırsanız dll leri otomatik olarak visual studio ya yaptırabilirsiniz. Bunun anlatıldığı linke de buradan ulaşabilirsiniz.  http://answers.opencv.org/question/12600/problem-in-debugging-cannot-find-or-open-the-pdb-file/

Bir Sonraki Ders:  Opencv C++ Ders 1 (Kütüphane Ekleme)

 

14 thoughts on “Opencv C++ 3.0 ve üstü kurulumu Visual Studio 2015

 1. 10. adımdaki linker-> input dediğiniz kısım açık değil. property pages teki linker kısmından mı bahsediyorsunuz orada input yok. 10. adımı nasıl yapacağız?

 2. visual 2015 te 3.10 opencv programını kurdum renk tanıma ve takip programını yazdım lakin #include “stdafx.h” kodunu arıza olarak veriyor nasıl düzeltebiliriz?

 3. C:\Users\NİYAZİ\Documents\Visual Studio 2015\Projects\Project3\x64\Debug\Projects3.exe

  şeklinde bir hata alıyorum yazılımı çalıştırmaya başlarken neden olabilir?

 4. ucrtbase.dll bulunamadı hatası alıyorum verdiğiniz linkteki çözümüde denedim fakat çözülmedi ne yapabilirim.

  1. Malesef bu şekilde bir hata ile karşılaşmadığım için çözüm yolu öneremeyeceğim.

 5. Hocam merhaba
  Sizin yazdığınız da dahil olmak üzere bir sürü farklı kurulum yöntemi izledim. Opencv’nin farklı versiyonlarını da denedim. Hepsinde aynı hatayı alıyorum: “unhandled exception at memory location 0X…”
  Output kısmında; “opencv_340d.dll cannot find or open pdb file” gibi bir ifade dikkatimi çekti. Eğer bu hatanın nedeni hakkında bir fikriniz varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs