Opencv C++ Ders 8 (Resim Parlaklık Ayarı)

talhakoc 17 Şubat 2015OpenCv

Visual Studio C++ ile Opencv kütüphanesi kullanılarak bilgisayarımızdaki herhangi bir resmin parlaklığının arttırılması, azaltılması, piksellerin değerlerinin neyi ifade ettiği konuları işlendi.

Bir sonraki ders: Opencv C++ Ders 9 (Video Parlaklık Ayarı)

4 thoughts on “Opencv C++ Ders 8 (Resim Parlaklık Ayarı)

  1. merhaba,resimde bütün pikselleri değilde istediğim pikselin kontrastını nasıl ayarlayabilirim.Ve ilk önce değiştireceğim pikselin değerini öğrenmem gerekiyor sonradan değiştireceğim

  2. Merhabalar, anladığım kadarıyla resmin herhangi bir pikselin büyüklük değerini alıp onunla işlem yapabilmeyi soruyorsunuz. res isimli bir resim matrisimiz olduğunu farzedelim. Eğer resmimiz rgb ya da hsv gibi üç boyutlu bir renk uzayına sahipse;
    res.data[res.channels()*(res.cols*i + j)+0] komutu ilk kanalın i ve j koordinantlarındaki değerini verir. ve herhangi istediğiniz ekleme çıkarma çarpma bölme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İkinci ve ü.üncü kanalları da res.data[res.channels()*(res.cols*i + j)+1] ve res.data[res.channels()*(res.cols*i + j)+2] komutları gösterir. Bunları kullanarak parlaklığı da kontrastı da değiştirebilirsiniz.

  3. selam , taşma durumlarında toplama işlemi nasıl davranıyor acaba , kendimi düzeltiyor , mesela BGR değeri (200,210,220) olsun , 75 ile toplandığında 275 oluyor mesala 1 byte’tı aşıyor , bu yapılan doğrumudur.teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs