Openframeworks mü Opencv mi ?

talhakoc 25 Ağustos 2015OpenCvOpenframeworks

Opencv piyasalarda çok kullanılan bir görüntü işleme kütüphanesidir. Bir resimdeki ya da videodaki resimlerde detayları inceleyerek matematiksel ve aritmetik işlemler yapılabilir. Örneğin insan sayma, bir renk veya cisim bulma, uzay araştırmalarında konum tespitleri, haritalarda yerlerin belirlenmesi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Üstelik kullanımı çok olduğu için stackoverflow gibi sitelerde sorulan sorulara cevaplar bulunabilmektedir. Bu opencv ye yeni başlayanlar için büyük avantaj sağlamaktadır. Üstelik C++ dilinin yanı sıra C#, C, phyton, java dillerinde de rahatlıkla geliştirme yapılabilmektedir. Bununla beraber gömülü sistemlere rahatlıkla uyarlanabilmektedir.

Bunun yanında opencv görsel ekleme, görselleştirme gibi konularda cılız kalmaktadır. Kurulumu zor ve öğrenmesi openframeworks e göre daha zordur. Openframeworks için yapılmış birçok kolaylaştırmadan uzaktır. Grafiksel çalışmalarda, üç boyutlu görseller oluşturup ekleme, sanal gerçeklik oluşturma konularında kullanıcılarını zorlayabilir.

Openframeworks ise opencv nin de içinde bulunduğu görüntü işleme ile alakalı hazır fonksiyonların bulunduğu bir framework yapısıdır. Yani openframeworks kullanılarak opencv ile yapılabilecek şeylerin çoğu yapılabilmektedir. Cisimler seçilip takip ettirilebilmekte, renkler bulunmakta, yine opencv ile yapılabilecek uzay işlemleri ve endüstriyel işlemlerde kullanılabilmektedir. Bunun yanında grafiksel işlemler de yapılabilmekte, kinect kameralarının kullanıldığı opengl kütüphanesini kapsamakta, üç boyutlu görseller oluşturularak eklenebilmektedir. Kullanımı ve kurulumu çok kolaydır ve kolay öğrenilebilir.

Ancak opencv de bulunan bazı fonksiyonlar openframeworkste bulunmamaktadır. Yani openframeworksün opencv yi kapsadığı teorisi buna göre tamamen doğru değildir. Mesela bir nesneyi bulmak için kullanılan cascade yönteminde opencv de haarcascade, hogcascade ve lbpcascade yöntemleri varken openframeworks te sadece haar yöntemi bulunmaktadır. Yani opencv bir görüntüyü analiz etmede openframeworks’e göre daha güçlüdür. Ancak openframeworks de görüntü analizinde birçok şeyi yapabilecektir.  Bunun yanında stacoverflow gibi openframeworkste yaşayabileceğiniz problemlerin çözümlerini sunan bir platform bulunmamaktadır. Bunun yerine openframeworks ün forumu bulunmaktadır. Openframeworks sadece C++ için geliştirilmiştir. Yine de windows, linux, mac, android, ios, rasperi pi, arm gibi işletim sistemleri için geliştirilebilmektedir. Windows platformda bazı fonksiyonlarında problem çıksa da linux ortamında herhangi bir problem ile karşılaşılmamaktadır.

Özetle opencv gibi openframeworks de güçlü bir platformdur. Ancak bunun üzerinde çalışmak isteyenler için linux ortamda çalışmak daha iyi olacaktır.

2 thoughts on “Openframeworks mü Opencv mi ?

  1. Merhaba makalenizi okudum ve çok beğendim ancak yinede de işin içinden çıkamadım. Görüntü takibi ve yüz tanıma üzerine proje geliştirmeyi düşünüyorum sizce OF mu yoksa CV mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs