Openframeworks Nedir?

talhakoc 20 Temmuz 2015Openframeworks

Openframeworks, içerisinde grafiksel görüntü işleme fonksiyonlarının bulunduğu açık kaynaklı bir birleşik kütüphanedir. Mouse klavye ve webcamdan alınan görüntüler gibi gerçek hayattaki etkileşimlerle görsel olarak animasyon hazırlamak, görselleri değiştirmek ve sanal gerçeklik oluşturmak gibi alanlarda kullanılmaktadır. Profesyonel olarak video işlemlerinde kullanılmakta, video görüntüsünün iyileştirilmesi ve nesnelerin eklenmesi konusunda yardımcı  bir kütüphanedir.

Eğer bir projede resimlerin veya videoların incelenerek verilerin kullanılması gerekirse opencv kullanmak en mantıklı seçim olacaktır. Ancak bunun yerine resmi daha iyi görselleştirmek, görsel ekleyip değiştirmek işlemlerine ihtiyacınız varsa openframeworks öğrenimi işleri kolaylaştıracaktır. Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan sanal gerçeklik arttırıcı(augmented reality) işlemlerinde openframeworks kütüphanesi daha güçlüdür.

Openframeworks kütüphanesi öğrenme ve yükleme bakımından opencv den daha kolaydır. Ve birçok fonksiyon kullanımı kullanıcıların kolayca uygulayabileceği şekilde oluşturulmaya çalışılmıştır. Openframeworks opencv den farklı olarak profesyonel olarak sadece C++ programlama dilini desteklemektedir. Bunun yanında android ve rasperry pi için de kullanılabilmektedir. Opencv gibi bunda da temel olarak C++ bilgisi gerekmektedir.  Hızlı ve object oriented bir dil olması sebebiyle C++ dili tercih edilmiştir. Aşağıda openframeworksle alakalı yapılan çalışmalarla ilgili bir video paylaşılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs