Reklamı Eksilterek İlgi Çekici Yapma

talhakoc 17 Mart 2014Reklam

Bir diğer  ilgi çekici reklam oluşturma yöntemi eksiltme yöntemidir. Bir ürününüzün ya da markanızın reklamını yaptırmak istediğinizde farkında olmadan ürünün bütün özelliklerini; logonuzu, mesajınızı, ürününüzü, görselinizi aynı reklamda sunmak istersiniz. Ancak bu şekilde hazırlanan reklamlar çok ilgi çekici olmayabilir. Bu reklamlardan sistemli olarak bir şeyler çıkarttığınızda ya da eksilttiğinizde o eksilttiğiniz öğenin yerini farklı bir şekilde doldurarak ya da doldurmadan çok ilginç reklamlar oluşturabilirsiniz. En çok ilgi çeken reklamları araştırdığınızda bazılarının sadece görsel ile çok etkileyici olduğunu görebilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki reklamı inceleyebilirsiniz.

Eksitme reklam yöntemiBu reklamın amacı “Duracell pillerin ömürlü olması” mesajının verilmesidir. Normal bir reklamcı bunun için Duracell pil resmi, “Duracell pilin çok uzun ömürlü olduğu” mesajı ve bu mesaj ile en iyi şekilde ilişkilendirebileceği bir görsel kullanabilir. Bu reklamda “Duracell pilin çok uzun ömürlü olduğu” metin mesajı reklamcı tarafından eksiltilmek istenmiş ve bu metin mesajının yerini tutacak çok zekice bir görsel tercih edilmiştir.

Eksiltme yöntemi, yandaki reklamda olduğu gibi reklamcıdan, reklamda kullanılan bir öğeyi çıkartmasını ister. Bu öğenin çıkarılmasının sebebi reklamın daha sade ve minimal görünerek insanların etkilemesidir. Tabi bu eksiltme ürünün verilmesi gereken bir özelliğini eksiltmek değildir. Mesela Duracell reklamında pilin uzun ömürlü olması özelliği eksiltilemez. Zaten verilmek istenen budur. Bu tekniğin amacı Verilmek istenmeyen mesajları sınırlamak da değildir.

Bu reklam için Duracell pil çıkarılıp pilin çok uzun süre kullanılacağı bir görsel ya da video kullanılıp yanına “bu kadar dayanıklı pil hangisi olabilir?” mesajı eklenerek farklı bir çalışma oluşturulabilirdi. Yanlız bunun için ürünün Duracell pil gibi bilinen özelliğinin olması şarttır.

Bu yöntem sadece reklam amaçlı kullanılmamaktadır. Aynı zamanda inovasyonlar yapmak, farklı pazarlar üretmek ve iş hayatında rakiplerden ayrılmak için de zaman zaman kullanılmaktadır. Televizyon çok büyük bir icaddı ve bu icaddan radikal bir şekilde en büyük niteliklerinden birini eksilterek bambaşka bir ürün ve pazar elde ettiler. Bu ürün tv nin ekranının eksiltilerek icad edilen Radyo’dan başkası değildi. Kısa sürede radyo yayılarak Dünyada büyük bir pazar oluşturmuştur.

Bu yöntemin kullanıldığı başka bir örneği aşağıdaki örnekte görebilirsiniz.

ilginc reklam

 

Bu örnekte ise İsviçrede herkesin bildiği Victorinox İsviçre çakısı, tornavida, anahtar, bıçak, kesici gibi birçok alet edavat’ın yaptığı şeyi yapabilmektedir. Çakının çok işlevsel olması mesajı, bir metin yerine büyük bir malzeme çantasına sadece İsviçre çakısı konularak verilmiştir. Burada sadece mesajın eksiltilmesi ile kalınmamış, aynı zamanda herkesin bildiği varsayılarak çakının markası da eksiltilmiştir.

Peki bu yöntemi nasıl kullanırız?

1-Her zamanki gibi vermek istediğiniz mesajı net olarak belirleyin. Bizim mesajımız “Step Dergisi, girişimcilere başarı yolunda rehberdir.” olsun.

2-Reklamların çoğunda yer alan ve siz olsanız kendi ürününüzün hangi unsurları içermesini isterdiniz sorusuna vereceğiniz cevaptaki unsurları sıralayınız.

-Başlık

-Metin

-Görsel

-Logo

-Slogan

-Mecra

3-Reklamda kullandığınız bu öğelerden bazılarını sistemli olarak eksiltin.  Eksiltmelerin vereceğiniz mesajı nasıl vurgulayacağını iyi analiz edin.

Bizim mesajımızın örneklerini test edecek olursak mesaj;

-Başlığı çıkararak “Step Dergisinin rehberliği tam olduğu için yönlendirici bir başlığa ihtiyaç duymadık” olabilir.

-Metin çıkararak ve onun yerine başarı şehri haritası tasarlanıp yol üstündeki belli başlı tecrübe noktaları Step Dergisi logolu ya da isimli klavuzda gösterilebilir.

-Mesajı iletmek için kullanacağınız görseli çıkarabilirsiniz. Mesaj olarak da görsel olmadan reklam mesajı aktarılabildiği gibi senelerin tecrübeleri bizzat gidip görüşmeden Step Dergisi tarafından aktarılabilir, olabilir.

-Logo’yu çıkarabilirsiniz. Mesaj: “Başarıya giden bu adımlardaki klavuzluk görevini hangi dergi üstlenmiş olabilir?”

-Reklamın yer alacağı mecrayı kısıtlayabilirsiniz. Mesala sayfanın yüzde 90 ını çıkaralım ve mesajımız “Reklamda sayfadan tasarruf edildiği gibi Step Dergisi de başarıya ulaşma yolunda tecrübelere ulaşmak için size zamandan bu olmayan kısım kadar tasarruf ettirir.” olabilir.

4-Seçtiğiniz eksiltme yöntemini benimseyin ve eksilteceğiniz şeyin bir kısmını mı yoksa tamamını mı eksilteceğinize karar verin. Hangisinin vermek istediğiniz mesaja daha fazla katkı sağlayacağınıza karar vererek bu kararınızı reklamın tasarımında uygulayın. Mevcut mesajımız için metinini eksiltelim. Metinin tamamını değil sadece bir kısmını eksiltelim.

reklamda eksiltme yöntemi

Gördüğünüz üzere mesajdan sadece “e” harflerini eksilterek online platformda çıkmasına da gönderme yapmak amacıyla internet explorer simgesi kullanmış olduk. Bu adımları kullanarak eksiltme yöntemiyle başarılı reklamlar çıkarabilirsiniz.

2 thoughts on “Reklamı Eksilterek İlgi Çekici Yapma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs