Xamarin Kolay Kurulum Rehberi

talhakoc 24 Haziran 2018Xamarin

Microsoft Açık Akademi Xamarin  Eğitiminin çekimi esnasında yıl 2016 olması sebebiyle Visual Studio 2015 kurulumu üzerinden anlatılmıştır. Ancak Visual Studio nun bu versiyonu üzerinden Xamarin kurulduğunda birçok hata ile karşılaşılmakta, bunların çözümü için çok fazla emek sarfedilmek gerekmektedir.

Ancak Eğer Visual Studio 2017 ile beraber kurulursa Xamarin çok daha kolay kurulabilecektir. Bunun için kurulum aşamasında yukarıda linki verilen eğitimde anlatılan kurulum yerine şu linkteki kurulum yapılırsa çok daha sorunsuz bir kurulum yapılıp program geliştirilmeye başlanabilir. Visual Studio 2015 kullananlara tavsiyem Xamarin geliştirmek için 2017 versiyonunu kullanmaları çok daha iyi olacaktır. Yine de 2015 kullanmak isteyenler bir dolu problem ile boğuşmak durumunda kalacaklardır. Emülatör gibi kurulumlar 2017 de çok daha stabil durumdadır.

Yukarıdaki Visual Studio 2017 verisyonu için kurulum videosunda dikkat edilmesi gereken nokta, Visual Studio kurulumu sırasında seçilen .Net sürümlerinden son sürümlerinin kurulu olması gerekmektedir. Şu an son sürümü .Net 4.7 versiyonudur. Bu versiyonu yüklü olmadığı taktirde dosya bulunamadı tarzında bir hata kaçınılmazdır. Ve yine tavsiyem biraz internet datasına kıyılıp Xamarin, C# ile alakalı bütün dosyaların yüklenmesidir.

Eğer kurulu Visual Studio 2017 versiyonunuz varsa denetim masasından Visual Studio 2017 installer ı bulun ve sağ tıklayarak değiştire tıklayın. Gelen ekrandan videodaki gibi Xamarin ve diğer yüklemek istediğiniz şeyleri seçerek yükleyebilirsiniz. Bununla beraber .Net in son versiyonunu da bu şekilde yükleyebilir, yükseltebilirsiniz.

Bir Sonraki makale için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs