ASP.NET Parametre ile Çalışmak

talhakoc 4 Temmuz 2018Web Api

Her ne kadar routing, parametre gönderimi gibi konular çok basit gibi görünse de bu eğitimin amacı olarak bilmeyenlere ASP.NET kullanılarak ratatlıkla Web Api oluşturup kullanmaları hedeflendiği için bu konulara değinilmektedir. Bu makalede de ASP.NET Web Apilerde metodlara parametreler nasıl ve ne şekilde gönderileceği incelenecektir.

Daha önce açtığınız ASP.NET Web Api projesini açın ve Controllers klasöründeki ValuesController sayfasını açın. Bu sefer parametre ile çalışılacağı için  Get(int id) bulunan metoda gelin. Şimdi bu metoda string bir parametre daha ekleyin. Gönderilen parametrelerin programa nasıl gönderildiği ve Web service tarafında nasıl kullanılacağını inceleyelim: Bu metodu aşağıdaki şekilde değiştirin:

Yukarıdaki kodlarda görüldüğü üzere string isim şeklinde bir parametre daha eklenmiş ve return içinde id ve isim parametrelerinin ekranda sunulması sağlanmıştır. link olarak da parametrelink linki verilmiştir. Link olarak parametre gönderileceği zaman metodun linki yazılır ve ardından ‘?’ işareti konularak parametre ismi = gönderilecek parametre şeklinde yazılır. Yani yukarıdaki kodlar için  Get(int id, string isim) metodunun kullanılması için metod linki ( lokal adres/api/Talha/parametrelilink?id = 3&isim=TalhaKOÇ ) şeklinde link kullanılmalıdır. Şimdi projeyi çalıştırın ve yukarıda belirtildiği gibi metoda parametre gönderin. gönderilen id ve isim parametreleri Xml içinde gösterilecektir.

Görüldüğü üzere parametre ile gönderilen id ve isim bilgileri programın içinde kullanılmaktadır.

Bir sonraki makale için tıklayınız…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs