Xamarin Eğitimi

Merhabalar,

Uzunca bir ara büyük yoğunluğum sebebiyle paylaşımda bulunamadım. Bu bloğu; araştırıp derleyerek öğrendiğim, bir çok siteden araştırdığım ve öğrenilmesinde fayda gördüğüm şeylerin daha kolay öğrenilmesi maksadıyla oluşturmuştum. Amacım öğrenmeyi kolaylaştırarak kendi çapımda ülkeme milletime faydalı olabilmek. Bu başlıkta hazırlamış olduğum eğitimin amacı; baştan Xamarin’i her şeyiyle öğretmek değil, Xamarini kendi kaynağı olan Microsoft açık akademiden öğrenirken yaşanılacak problemleri minimize etmek, bazı noktalarına katkıda bulunarak Mobil platformlara hakimiyet sağlanmasına yardımcı olmaktır.

Son zamanlarda android ve ios platformlarda uygulama geliştirme ihtiyaçlarımdan dolayı araştırmalarım sonucu Xamarin ile tanıştım. Xamarin, C# .Net platformu kullanılarak hem android, hem ios, hem windows phone ortamlarına uygulama geliştirilmesi için geliştirilmiş bir platformdur. Bu platform Xamarin isimli firma tarafından yüksek bir fiyata piyasaya sunulmuş olup Microsoft tarafından satın alındıktan sonra ücretsiz olarak geliştiricilerin emrine sunulmuştur.

Xamarin platformu C# ta proje geliştirenler için öğrenilmesi ve proje geliştirilmesi çok kolay bir platformdur. C# ile tanışmamış olanlar için ise Açık akademiden C# temellerini anlatan dersler mevcuttur. Bununla beraber performans testlerinde; C# kodları, android ve ios kodlarına çevrilerek native olarak derlendiği için oldukça yüksek sonuçlar alınmıştır. React gibi çoklu platformda geliştirilme yapılan diğer platformlara göre oldukça yüksek başarı sağlanmıştır. Performans olarak android için java, ios için objective c ile geliştirilen uygulamalara yakın bir performans göstermesi, firmalarca ikisi için ayrı ayrı zaman ve maliyet harcanmak istenmemesi bir çok firmayı Xamarin kullanmaya yönlendirmiştir.

Açık Akademi sitesinde ve youtube sayfasında “Yiğit Özaksüt” tarafından çok kolay öğrenilebilecek, oldukça güzel bir eğitim ile kolaylıkla android, ios ve windows phone kodlanabilmektedir. Tek bir kod yazılarak üç platforma da çıktı alınabilmektedir. Eğer bu blogtaki eğitim takip edilirse, hyper v ile emülatör oluşturulamama, live player ile kolay çıktı alınması, live player kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar, Visual Studio 2015 ve 2017 kurulumları arasındaki farklılıklar ve kurulumda dikkat edilmesi gereken ek noktalar, Web Api noktasında .Net MVC ile RESTFUL Web Api Eğitimi, Yazılan Web Api’nin İİS te kullanılması noktalarında sıfırdan başlayarak internet servisleri ile haberleşen bir uygulama yapabilecek şekilde yönlendirme yapılacaktır.

Aşağıda listelenen eğitim xamarin eğitiminde haritalama görevi görmektedir. Bu eğitimde karşılaşılan problemler de ele alınarak Açık Akademideki Xamarin eğitimine yönlendirilmektedir. Bu makalelerdeki yönlendirmeler izlenildiği taktirde karşılaşılan birçok zorluk hakkında kolaylıkla çözümler üretilecektir.

Xamarin Ders 1 – Xamarin Kolay Kurulum Rehberi

Xamarin Ders 2- Bazı Bilgisayarlardaki Emülatör Sorunu

Xamarin Ders 3 – Live Player İle Derleme Avantaj ve Dez Avantajları

Xamarin Ders 4 – RESTFUL Web Api Eğitimi

Xamarin Ders 5 – Web Api Kullanımı

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs