Xamarin Hyper V Emülatör Sorunu

talhakoc 24 Haziran 2018Xamarin

Xamarin’in kurulumu ile beraber en çok ihtiyaç duyulan şeylerden birisi emülatör ihtiyacıdır. Birçokları için android ya da ios telefonu bilgisayara bağlayıp test etmek zor gelmektedir. Kimisinin android telefonu yokken kimisinin de ios telefonu olmayabilir. Bu probleme çözüm olarak Emülatörler yetişmektedir. Emülatörler bilgisayarımızı telefona bağlamadan geliştirdiğimiz programları test etme imkanı sağlamaktadır.

İos telefonlar için emülatör için bile bilgisayarın mac bir bilgisayara bağlanması gerekmektedir. Ancak o şekilde ios emülatörler çalışabilmektedir. Eğer bir Mac bilgisayarınız yoksa Xamarin derlemeleri için ücretli, kullanılan kadar ödenilen bulut Mac operatörleri mevcuttur.

Android telefonlar için geliştirilen uygulamalar direkt olarak emülatörlerde ya da telefonlarda denenebilir. Ancak bu deneme işlemi farklı bir platformda yapıldığı için çok yavaş olabilmektedir. Bu duruma çözüm olarak da intel haxm gibi hızlandırıcılar mevcuttur. Android emülatör hızlandırılmak için aynı zamanda hyper v kurulumu yapılmaktadır. Bunun kurulumu çok kolaydır ancak Windows standart versiyonlarında bu özellik mevcut değildir. Bunun yapılabilmesi için üst bir windows sürümü(professional) kullanılmalıdır. Sürümünüz basic bir sürüm ise hyper v kurulumu mümkün olmamaktadır. Eğer Böyle bir sürüme sahipseniz ya windows sürümünü yükseltmeniz gerekmektedir ya da test ve denemelerinizi live player veya gerçek cihaz üstünde yapmalısınız. Live Player ile ilgili detaylar bir sonraki derste anlatılacaktır. Bir sonraki ders için tıklayın…

Eğer Visual Studio 2015 kullanıyorsanız Emülatörler konusunda büyük sorunlar yaşamanız olağandır. Bu durumda tavsiyem Visual Studio 2017 kurarak devam etmenizdir. Konuyla alakalı bilgi için link e tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs