Yeni ASP.NET Web Api Projesi Oluşturma

talhakoc 28 Haziran 2018Web Api

Başlangıç olarak Visual Studio da ASP.NET Web Api projesinin nasıl oluşturulup kullanılabileceğini inceleyelim. Visual Studio programını açıp yeni proje kısmına tıklayalım. Gelen ekrandan Web kısmından ASP.NET Web Uyulaması(.NET Framework) seçilmelidir.

Daha sonra gelen ekrandan aşağıdaki gibi Web Api Seçilerek Tamam tıklanmalıdır:

Yukarıda görüldüğü gibi MVC ve Web API checkboxları seçili ve disable olarak gelmektedir. Tamam’a tıklandığında Belli bir müddet beklendikten sonra proje gelecektir. Karşımıza Appstart, Controllers, Models, Vievs gibi standart MVC klasörlerinin bulunduğu bir MVC solutionu çıkacaktır. Burada örnek bir Web api projesi yapılmıştır. Bunun bizim için herhangi bir problemi yoktur. Gerekli nugetler ve tanımlar yapılı olduğu için istenilirsec yeni bir controller eklenilerek veya eski dosyalar silinip yenileri eklenerek Web Api projeleri oluşturulmaya başlanılabilir.

Projeye F5 ya da yukarıdaki yeşil çalıştır tıklandığında seçili tarayıcı başlatılarak Visıal Studio nun oluşturmuş olduğu sanal sunucuya bağlanılarak proje çalıştırılacaktır. Açılan projeye “/api/Values” takısı eklenirse value1 ve value2 değerleri ekrana basılacaktır. Bu projede Controller>>ValuesController>>Get metodunu çağırmış olacaktır.

Bundan sonra geliştirilecek olan Web Api projeleri genelde bu şekilde açılacaktır. Daha sonraki derslerde bu kontroller ve metodlar hakkında bilgiler verilecektir.

Bir sonraki makale için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs