Postman Kurulumu ve Web Api Deneme

talhakoc 28 Haziran 2018Web Api

Yazdığınız Web Api projesinin doğru çalışıp çalışmadığının denenmesi için geliştirilmiş bazı uygulamalar mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanlardan biri postman dır. Bu uygulamayı google a postman indir yazarak kendi sitesinden elde edebilirsiniz.

Postman kurup bir önceki derste çalıştırdığınız .Net MVC Web Api’nin kendi uygulamasını çalıştırın. Bu uygulamayı çalıştırdığınızda önceki derste söylenildiği gibi sanal bir sunucu kurularak proje çalıştırılmaktadır. Visual Studio otomatik olarak localhost’un herhangi bir portuna yönlendirerek projeyi çalıştıracaktır.

Yukarıda gördüğünüz sayfa açıldığında mavi ile işaretlenmiş adres  çubuğundaki adresi kopyalayın. visual Studioyu durdurmadan postman uygulamasını açın. Sağdaki bölmede Get kısmını seçin ve yanındaki boş yere kopyaladığınız adresi yapıştırın. Sonuna /api/Values yazın ve Send butonuna tıklayın.

Gördüğünüz gibi Solution da bulunan Controller>>ValuesController>>Get metodunun içindeki “value1” ve “value2” ifadelerinin ekranda bulunmaktadır. Get kısmı değiştirilerek diğer metodlar da denenebilir. Bu uygulama ile diğer yazılacak web apiler denenebilecektir.

Bir sonraki ders için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs