İlgi Çekici Reklam Hazırlama Yöntemi: “Mecaz”

talhakoc 7 Mart 2014Reklam

Mecaz tekniği, reklamcılıkta en çok kullanılan tekniklerden biridir. Bu tekniğin amacı nesneler ile insanlar tarafından bilinen  simgeler bağdaştırılarak etkili bir şekilde reklam mesajını hedef kitleye iletmektir. Günümüzde reklamcılar tarafından oldukça fazla kullanılmasına karşın doğru kullanılmadığı için etkili reklam statüsüne alınmayabilirler. Mesela bir banka reklamında o bankayı kullananlar mutlu bir aile simgesiyle ilişkilendirilebilir, ya da dondurma reklamları aşkın simgesi ile bağdaştırılabilir. Bunlar etkili reklam statüsüne alınamaz çünkü nesne ve simge birbirine fazla bağdaştırılamadan mesaj iletilmeye çalışılmaktadır. Aşağıdaki reklamda bu tekniğin etkin bir şekilde kullanıldığını görebilirsiniz.

mecazi-reklam-448-x-276

Bu reklamda vermek istenen mesaj “Sigara içmek öldürür” , kullanılan simge ise sigara ile bağdaştırılmış ve namlusunu sigara içen kişiye çevirmiş silahtır. Burada akıllıca bir simge seçilmiş ve başarılı bir şekilde nesne ve mesaj ile bağdaştırılarak etkili bir reklam oluşturulmuştur.

Bu teknikte dikkat edilmesi gereken husus simgenin akıllıca seçilmesi ve ürün, simge ve mesaj arasındaki bağlantının tam kurulmasıdır. Bu iki konu üzerinde duran reklamcılar bu teknikten başarılı reklam üretebileceklerdir. Aşağıdaki yemeksepeti reklamını inceleyiniz.

house_b

 

Bu reklamda Yemek yemek için dışarı çıkmak istemeyenler için yaşlı insanların kullandığı baston simgesini düşünülmüş ve bastonu ısırıklar yoluyla yemekle bağdaştırılmış. Ve reklamı görenlere verdiği mesaj da “Kronik açlıkların tedavisi”.  Aslında bakıldığı zaman başarılı bir reklam olduğu söylenebilir ancak reklam görseline bakıldığında görselin kendisindeki ısırıkların yemeksepeti ile tam bağdaştırılamadığını görebiliriz. Sağ alt köşedeki logo reklamda bulunsa da görselin içinde yani verilmek istenen mesajda bulunmadığı için eksik bir reklam olduğunu söyleyebiliriz.

Peki bu tekniği nasıl kullanabiliriz?

1-Öncelikle vermek istediğiniz mesajı net bir şekilde belirledikten sonra o mesajın içeriği, kendisi veya herhangi bir özelliğiyle ürünü bağlama fikrini oluşturun. Mesela bizim mesajımız “Step Dergisi inanç ve tecrübe aşılar ve harekete geçmeye cesaretlendirerek kararlılıkla başarıya taşır” olsun. Burada mesajımızı iletme fikri “Başarıya ulaştırmak” olabilir.

2-Bağdaştıracağınız mesajla fikirinizi gerçekleştirecek simgeleri sıralayın. Ulaştırmada kullanılabilecek simgeler;

-Asansör

-Ticari Taksi

-Teleferik

-Merdiven

-Uçak

-Gemi

3-Şimdide ürün için bulabildiğiniz objeleri, öğeleri sıralayın. Step Dergisi için bu öğeler internet kabloları, internet, dergi, kapak resimleri, röportaj mikrofonu veya Step Dergisinin logosu olabilir.

4-En son adım olarak olabildiğince insanların vakıf olduğu bir simge seçin. Daha sonra ürün için sıraladığınız objelerden birini seçin ve mesajınız doğrultusunda bunları yapabildiğiniz en iyi şekilde bağdaştırın. Mesajımız için merdiven simgesini seçmek daha akıllıca olabilir, hem ulaştırma aracı hem de Step adının Türkçe karşılığı adım ile bağdaştırılabilmektedir. Ürünün öğelerinden de Step Dergisinin logosunu seçebiliriz. Logomuzu ilk adıma yerleştirerek mesajımızdaki diğer öğelere ve başarıya ulaştıran merdiven basamakları kullanabiliriz.

step dergisi 2

Diğer ulaştırma öğelerini kullanarak da reklamlar oluşturabilirdi. Mesela;

-Büyük bir binanın tepesinde Başarı yazısı olabilir, İnanç, tecrübe, cesaret, hareket ve kararlılık direklerinin tuttuğu Step Dergisi logolu asansör en üst kattaki başarıya ulaştırabilir.

-Step logolu ve istikametin başarı yazdığı taksi dolmuşları ya da dolmuşlar olabilir.

-İnternet kablolarıyla bağlanmış ve Step Dergisinin kapak fotoğraflarından yapılmış bir teleferik bir dağın tepesindeki başarıya ulaştırabilir.

Bunun gibi örnekler arttırılabilir. Bu teknik her türlü reklamda kullanılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki ürün, simge ve mesajdan hepsinin mesajda birbirine bağlanması, yanlızca ikisinin birbirine bağlanmasına göre daha fazla etki yapabilir. Onun için bağdaştırma aşamasında biraz daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs