Opencv Kurulumu

talhakoc 17 Şubat 2015OpenCv

Merhabalar, internet üzerinde opencv kurmak için dolaşıldığında farklı farklı birçok kurulum görülmektedir. Opencv öğrenmek ve opencv kullanarak geliştirme yapmak isteyen kişiler için bu farklı bilgi kaynakları zaman kaybettirmektedir. Opencv kurulumu; bilgisayarın işletim sisteminin 64 bit ya da 32 bit olmasına göre, Visual studio nun versiyonuna ve indirilen opencv dosyasının sürümüne göre değişiklik göstermektedir. Visual Studio 2015 kullanıp opencv 3.0 ve üstünü kurmak isteyenler opencv-3-vs-2015 linkindeki kurulumu takip etmelidir. Bu kurulum opencv 2.4.10 sürümü ve Visual Studio 2012 kullanılarak gerçekleştirilmiş olup diğerlerine de uyarlanabilir.  Bu kurulum için şu adımlar izlenmelidir:

1)      http://opencv.org/downloads.html adresinden opencv nin windows için olan versiyonunu indirin. Bu yazının yazıldığı sırada 3.0 versiyonu beta olarak bulunduğu için tam olan 2.4.10 versiyonu indirilmiştir.

2)      İndirdiğiniz exe dosyasını çalıştırarak istediğiniz herhangi bir yere opencv kurulumunu yapın. Bunun dosya yolu üzerinden işlemler yapılacağı için “C” veya “D” sürücüsüne direkt kurulum yapmanız önerilir.

2a

 

Exe uzantısı tıklandığında bu bu sayfa çıkacaktır ve yan taraftaki “…” butonuna tıklanılarak yüklemek istediğiniz konumu seçin.  Daha sonra “Extract” butonuna tıklayın.

3)      Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem yolunu takip edin veya masaüstündeki bilgisayarım iconuna sağ tıklayarak “özellikler” i seçin. Karşınıza şu sayfa çıkacak.

3

Kırmızı ile işaretlenmiş “Gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacak.

3b

Kırmızı ile işaretli ortam değişkenleri butonuna tıklayın.  Aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek;

3c

İmleçle Sistem değişkenlerinden kırmızı ile işaretlenmiş PATH değişkenini işaretleyerek altında bulunan “Düzenle” butonuna tıklayın.

3d

Değişken değeri bölmesinde en son bulunan dizinin sonuna “;” ekleyin. Daha sonra kurulum yaptığınız opencv dizininde build>x64>vc11>bin yolunu izleyin ve o dizindeki adresi kopyalayarak yukarıda görüldüğü gibi noktalı virgülden sonrasına yapıştırın. Burada dikkat edilmesi gereken konu bu dosya yolu 64 bitlik işletim sistemi ve Visual Studio 2012 için yapılmıştır.

 • Eğer bilgisayar 32 bitlik ise “x64” yerine “x86” seçilmelidir.
 • “vc11”  yerine Eğer kullanılan Visual Studio’nun versiyonu 2008 veya daha eski versiyonlar ise “vc9” , 2010 ise “vc10”, 2013 ise “vc12” seçilmelidir.

Örneğin 32 bitlik bilgisayarı olan ve Visual Studio 2010 kullanak bir kullanıcı,

D:\build\x86\cv10\bin yolunu izlemelidir.

4)      Visual Studio açılarak New Project>Win 32 Console Application yolu izlenmelidir.

4a

Ok butonuna tıklayarak gelen sayfada “next” butonuna tıklayın. Aşağıdaki gibi bir ekran görünecek.

4b

Kırmızı ile işaretli olanların seçili olmasına dikkat edin. Hata ile karşılaşmamak için Additional options altında bulunan “Empty Project” kısmının işaretli olmamasına dikkat edin.”Precomplied header” kısmı çokça karşılaşılan “stdafx.h” not found tarzı hataların önüne geçecektir.

5)      Gelen sayfada Solution Explorer bulunmaktadır. Orada Solution klasörünün altında proje ismine sağ tıklayın ve en alttaki “properties” i seçin. Veya projenizin ismini seçerek klavyenizden Alt ve enter  tuşlarına basın.

5

6)      Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Orada configuration bölmesinde 1 ile kırmızı işaretli kısma tıklayarak “All Configurations” u tıklayın. Eğer bilgisayarınızın işletim sistemi 64 bit ise 2 ile kırmızı işaretli kısma yani “Configuration Manager” butonuna tıklayın.  Eğer 32 bit ise bu adımı atlayın ve kuruluma 7. Adımdan devam edin.

6a

“Configuration Manager” butonuna tıkladığınız taktirde karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Kırmızı ile işaretli Platform kısmına tıklayarak “new” i seçin.

6b

Aşağıda çıkan kırmızı ile işaretli “New Platform” a tıklayarak “x64” ü seçin. Ve altta bulunan “close” a tıklayın.

7)      Aşağıdaki Property Page deki, kırmızı işaretli olan Configuration Properties>C/C++>General yolundaki “General”i seçin.  Ve sarı ile işaretli kısma tıklayın.

7

 

8)      Aşağıda görülen pencerede kırmızı ile işaretli “New Line” a tıklayarak  kurulu opencv dizininizdeki include klasörünün, o klasörün içindeki opencv ve opencv2 klasörlerinin yollarının yollarını ayrı ayrı kopyalayarak yapıştırın. Opencv 2.4.10 sürümü için bu dosyanın yolu:

C:\Open CV\opencv\build\include

C:\Open CV\opencv\build\include\opencv

C:\Open CV\opencv\build\include\opencv2

Bunları yapıştırdıktan sonra Ok butonuna tıklayın.

8

Daha sonra aşağıdaki pencerede sarıyla işaretlenmiş olduğu gibi, girdiğiniz yolları görmelisiniz. Daha sonra kırmızı ile işaretli “uygula butonuna tıklayınız.

9)      Daha sonra aşağıda kırmızı ile işaretli Property Page deki Configuration Properties>Linker>General yolundaki “General” i  seçerek sarı ile işaretli “Additional Library Directories” i tıklayınız.

9

10)   Gelen pencerede 8. Adımda yaptığınız işleme benzer olarak bu bölmeye kurulu opencv dizininde 64 bitlik Visual Studio 2012 sürümü  için built > x64 > vc11> yolundaki “lib” klasörünün yolunu yapıştırın. Bu yol şöyle olacaktır. C:\opencv\build\x64\vc11\lib

Daha önce de belirtildiği gibi işletim sistemi 32 bit olanlar “x86” yı, Visual Studio nun sürümüne göre de 2008 ve öncesi ise “vc9”, 2010 ise “vc10”, 2012 ise “vc11” ve 2013 ise “vc12” seçilecektir.  Sırasıyla “OK” ve “Uygula” butonlarına tıklayın.

11)   Daha sonra aşağıda kırmızı ile işaretli Property Page deki Configuration Properties>Linker>Input yolundaki “Input” u seçerek sarı ile işaretli “Additional Dependencies” i tıklayınız.

11

 

12)   Opencv nin 10. Adımda bulduğunuz lib klasörünün içinde kütüphaneler göreceksiniz. Bu kütüphanelerden sonu 2410d.lib ile bitenleri kopyalayarak aşağıda kırmızı ile işaretli beyaz boşluğa yapıştırın.

12

Opencv 2.4.10 için bu dosyalar aşağıdaki gibidir. Bu sürümü kullananlar direkt kopyalayıp

yapıştırabilirler. Ancak diğer sürümleri kullanacak olanlar için tek tek kopyalamaları

gerekmektedir

 • opencv_calib3d2410d.lib
 • opencv_contrib2410d.lib
 • opencv_core2410d.lib
 • opencv_features2d2410d.lib
 • opencv_flann2410d.lib
 • opencv_gpu2410d.lib
 • opencv_highgui2410d.lib
 • opencv_imgproc2410d.lib
 • opencv_legacy2410d.lib
 • opencv_ml2410d.lib
 • opencv_nonfree2410d.lib
 • opencv_objdetect2410d.lib
 • opencv_ocl2410d.lib
 • opencv_photo2410d.lib
 • opencv_stitching2410d.lib
 • opencv_superres2410d.lib
 • opencv_ts2410d.lib
 • opencv_video2410d.lib
 • opencv_videostab2410d.lib

Daha sonra sırasıyla “OK” , “Uygula” ve “Tamam” butonlarına tıklayın.

Normalde bu kurulum 2.4.10 için yapılmıştır. Sakarya Üniversitesi Araştırma Görevlisi Gözde Yolcu Öztel Hanımın katkısı üzere 3.0 sürümü için farklılıklar şu şekildedir; Bu noktada Input-Additional Dependencies kısmına opencv_ts300d.lib
opencv_world300d.lib dosyalarını ekleyin. Ve yazdığınız kodun başına;

#include “opencv2\core.hpp”
#include “opencv2\imgproc.hpp”
#include “opencv2\highgui.hpp”
satırlarını ekleyin. Probleminiz çözülecektir.

13)  Kurulum tamamlandı. Bundan sonra yapılması gereken, örnek bir projeyi çalıştırmayı denemektir. Aşağıdaki örnek kodları kopyalayarak mevcut bulunan kodların yerine yapıştırın.

#include “stdafx.h”

#include <opencv2/opencv.hpp>

using namespace cv;

int main()

{

Mat img=imread(“IMG_5101.JPG”);

if(img.empty())

{

fprintf(stderr,”Error: load image failed.”);

return -1;

}

namedWindow(“image”,CV_WINDOW_AUTOSIZE);

imshow(“image”,img);

waitKey();

return 0;

}

Daha sonra aşağıda kırmızı işaretle gösterilen Local Windows Debugger butonuna tıklayın.

13a

Eğer işletim sisteminin 32 bit ise Mat img=imread(“IMG_5101.JPG”); kod satırındaki resim yerine bilgisayarınızdaki bir resim yolunu kopyaladığınızda direkt çalışması gerekmektedir. Eğer 64 bit ise siyah ekran belirip kapanacaktır. Daha sonra belgelerde proje dosyalarının kaydedildiği dizini açın. Bu dizine File > Open > Project/Solution yoluna tıklayarak çıkan dosya yolundan öğrenebilirsiniz

13b

Bilgisayarınızdan dizininizi açarak mevcut projenizi seçin.  Karşınıza çıkan dosyada x64 isimli klasörü seçerek onun altındaki “Debug” klasörüne girin.

13c

Karşınıza çıkan dizine bir resim ekleyin ve örnek kodunuzda  Mat img=imread(“IMG_5101.JPG”); satırınıdaki “IMG_5101.JPG” yerine istediğiniz bir resim atarak onun uzantısıyla beraber ismini kopyalayın ve son olarak da exe dosyasını tıklayın. Programınız çalışacaktır. Programı çalıştırmayı her denemenizde aynı işlemi yapmalı, programı dizinden çalıştırmalısınız.

Bir Sonraki Ders:  Opencv C++ Ders 1 (Kütüphane Ekleme)

 

 

105 thoughts on “Opencv Kurulumu

 1. Ben gösterdiğiniz şekilde kurdum fakat çalışmıyor. sürekli opencv_core249.dll hatası veriyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
  Not: Visual studio 2013 kullanıyorum

 2. 12. adıma dikkat edin. Muhtemelen opencv 2.4.9 kullanıyorsunuz ve büyük ihtimalle yukarıdaki yazıyı kopyalayarak 2.4.10 un lib klasöründe bulunan dosyları eklemiş oluyorsunuz. C:\opencv\build\x64\vc12\lib klasöründeki 249d.lib ile biten dosya isimlerini kopyalayıp linker input kısmına yukarıda gösterildiği gibi yapıştırın.

  1. Yok hayır 12. adımdaki dosyaları değil dediğiniz gibi 2.4.9 ‘un içindeki lib klasöründen aldığım dosyaları kopyaladım.Buna özelikle dikkat ettim.Hata bu sürümü silip bir üst sürümü yükledim ve ona göre ayarlama yaptığım halde bana “core249.dll” hatası veriyor.

   1. Üst versiyona güncelledikten sonra kurulumu en baştan yapmalısınız. Bilgisayarımızda yaptığımız path işlemini yeni sürüme göre değiştirmelisiniz. Yani 3. adıma tekrar dikkat edin. Büyük ihtimal önceki sürümün path dosyasını okumaya çalışıyor olabilir. o dosyadaki lib klasörünü ekleyin ve x64-x86 faklılığına ve visual studio 2013 kullanıyor iseniz vc12 olduğuna dikkat edin.

 3. bnm windows 32 bit. x64 yolu yerine klasörde x86 yolunu mu izlemem gerekiyor? eğer öyleyse ben çalıştıramadım bir sıkıntı var. sizin örnekleri cpp dosyasına atınca sürekli error veriyor kodlarda

 4. Evet x86 yolunu seçmen gerekiyor. x86 ile tekrar deneyin. bütün adımları eksiksiz yaptığınıza emin olun. 3. adımdaki path işleminde de x86 lı dosyayı seçmek durumundasınız.

 5. hocam sistem belirtilen dosyayı bulamadı diye hata veriyor exe bulunamadı diyor bide error c1010 “stdafx.h” gibi bir hata veriyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 6. 4. adımda yapılan adıma dikkat edin. pre ile başlayan iki kutucuğu seçin. Bunun sonrasında konfiguration manager ayarlarını tekrardan yapın

 7. hocam ben örnek projeyi çalıştırınca exe dosyası bulunamadı diye hata veriyor yardımcı olabilir misiniz

 8. Kurulumu tekrardan gözden geçirin. O daha çok konfiguration manager için alınan bir hata. 6. adımı dikkatlice yapın.Orada aktif debug yerine all configurationu seçmeniz gerekiyor. Ayrıca x64 ü de seçmelisiniz.

 9. hocam benim opencv sitesinden indiriğim opencv.exe de lib dosyaları gelmiyor onları göremiyorum c ye kurduğum dosyada ?

 10. version 3.0 indirdim sonra 2.4.11 indirdim bu versionda lib dosyaları gözüküyor sağolun hocam bu versiyonu kurmayı denicem

 11. Demek ki versiyon 3 ve üstünü değiştirmişler, kurulum için farklı kaynaklar araştırabilirsiniz. Ya da 2.4.11 ya da 10 denemeniz mantıklı.

 12. Hocam “Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor” hatası alıyorum, 6. adımıda dikkatlice yaptım

 13. x64\Debug\OpenCVbasliyoruz.exe
  “Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor”
  2 gündür aynı sorunu yaşıyorum, yardımcı olursanız minnettar olurum

 14. 4. adımı kontrol edip diğer ayarlarıda tekrarladım ancak verdiği hata aynı, bir proje için gerekli şuan üzerinde durduğumuz konu, ne önerirsiniz VS2012 yi tekrar yüklemek çzöüm olur mu?

 15. 6. adımdaki 1 ile işaretlediğiniz yerde “All Configuration” u işretliyorum ve bahsettiğiniz şekilde ayarları tamamlıyorum. Sora “sistem belirtilen dosyayı bulamıyor” hatası alınca tekrar properties kısmına gelip baktığımde bu “All Configuration” , “Active (Debug)” a dönmüş oluyor. Bunla alakalı bir sıkıntı olabilirmi acaba :/

 16. 1>OpenCVbasliyoruz.cpp(4): error C2006: ‘#include’ : expected a filename, found ‘identifier’
  1>OpenCVbasliyoruz.cpp(4): fatal error C1083: Cannot open include file: ”: No such file or directory
  Aldığım hatalar bunlar

 17. Merhaba Hocam,
  Yazdığınız yöntem ile Opencv 3.0 ve Visual Studio 2015 kullanarak yapmayı denediğimde başarı sağlayamıyorum. Kodu çalıştırmayı denediğimde pek çok hata çıkıyor. Sanırım yeni versiyonlarda birşeyler değişmiş.

  1. Yeni sürüm ile alakalı güncellemeler hakkında bilgim bulunmamaktadır. Kurulumda bahsedilen versiyonları kullandığınız taktirde kurulum başarılı olacaktır. Ya da ingilizce kurulumu nasıl yapabileceğinizi araştırabilirsiniz.

 18. Merhabalar , ben dediğiniz şekilde kurulumu yaptım yazılımsal herhangi bir hata vermez iken ,
  ‘C:\Windows\System32\ntdll.dll’. Cannot find or open the PDB file.

  bu tarz bir çok hata aldım , siyah ekran verip kapanıyor ancak.

  1. Merhabalar, opencv nin ve visual studio nun hangi sürümünü kullandığınızı belirtir misiniz?

 19. Visual Studio 2013’te new project dedikten sonra application settings kısmı açılmıyor ve proje olarak sadece boş bir klasör oluşuyor.Ne yapmam lazım?

  1. Merhaba Harun, Visual Studio 2012 için ayrıntılı bilgim yok. İngilizce kaynaklardan ilgili kurulumu takip edebilirsiniz. Normal şartlarda olması lazım.

 20. Evet Ömer Bey, probleminiz 6. adımla alakalı muhtemelen. 6. adımı tekrar edip kurulumun devamını tekrar yapın. düelicektir.

 21. Visual Studio 2015 ‘e OpenCv 2.4.11 yüklemeye çalıştım.Örnek bir kod bulup çalıştırmak isteğimde ‘module machine type ‘x64’ conflicts with target machine type ‘X86’ hatası veriyor sorun ne olabilir

 22. Merhaba Murat, 6. adımda gösterilen konfiguration manager kısmını bir daha deneyin. o adımı tam uygulamaya dikkat edin. muhtelemen problem ondan kaynaklanmalı. Ancak 6. adımı tekrar ettikten sonra kurulumun devamını tekrar yapmanız gerekiyor.

  1. o hata düzeldi şimdide “the application was unable to start correctly 0xc00007b” şeklinde b, hata veriyo nasıl düzeltirim

  1. Onu malesef kullanmadım. Ama büyük ihtimalle benzerdir. Eğer sorun yaşıyorsanız configuration kısmını farklı kaynaklardan araştırabilirsiniz.

 23. Çok güzel ve basit anlatım 1 haftadır uğraşıyordum bu kütüphaneler ile. Teşekkürler

 24. Yukarıdaki kurulum ayarlarını her yeni açtığımız proje için yapmamız gerekiyor mu.Eğer yapılacaksa nasıl yapabilirz.

 25. iyi akşamlar iyi çalışmalar bende C/C++ ın altındaki sekme (Linker sekmesi) gözükmüyor bu yüzden o kısımlarla ilgili ayarları yapamıyorum nasıl düzeltebilirm. teşekkürler..

  1. Merhabalar, böyle bir hata idenizden yani kullandığınız visual studiodan kaynaklanmaktadır. Belki farklı sürümler için farklı çözümler uygulanabilir. Hangi sürümünü kullandınız?

 26. İyi günler hocam aşağıdaki şekilde

  Unable to start program ‘c:\users\hppc\documents\visual studio 2012\ Projects\ConsoleAplication\x64\Debug\ConsoleAplication2.exe’

  Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.

  Şeklinde bir hata alıyorum.. yardımcı olursanız minnettar olurum…

 27. Error 1 error C1083: Cannot open include file: ‘opencv2/opencv.hpp’: No such file or directory c:\Users\hppc\documents\visual studio 2012\Projects\ConsoleApplication2\ConsoleApplication2\ConsoleApplication2.cpp 5 1 ConsoleApplication2

  1. muhtemelen configuration manager kısmı tam olarak yapılamamış. Kurulumu ve configuration manager yapılandırılması kısmını yeniden gözden geçirin.

 28. herşeyi anlattığınız gibi kurdum ancak opencv_calib3d2410.lib hatası veriyor.oppencv 2.4.10 sürümünü kullanıyorum.path e de tanıtımını yaptım aynı şekilde

 29. lnk1123 fatal error alırsanız linker>general> enable incremental linking no yapın

 30. iyi günle benim sorunum farklı bende neredeyse bütün parametre ve fonksiyonları hatalı görüyor

 31. ders1.exe’ (Win32): Loaded ‘C:\Windows\System32\ntdll.dll’. Cannot find or open the PDB file.
  ‘ders1.exe’ (Win32): Loaded ‘C:\Windows\System32\kernel32.dll’. Cannot find or open the PDB file.
  ‘ders1.exe’ (Win32): Loaded ‘C:\Windows\System32\KernelBase.dll’. Cannot find or open the PDB file.
  ‘ders1.exe’ (Win32): Loaded ‘C:\Windows\System32\msvcr110d.dll’. Symbols loaded.

  bu hatayı alıyorum yukarıdada arkadaşlar aynı sorundan bahsetmiş ama

 32. Kurulumumu yaptım, örnek uygulamayı başarılı bir şekilde gerçekleştirdim:) Allah razı olsun diyorum, emeğinize sağlık!

  Küçük birşey sormak istiyorum. Her projede bu kütüphaneleri tanıtmak yerine, default olarak tüm vc++ projelerinde nasıl tanımlarım. VC++ yı başka bir proje için kullanmicam sadece opencv için kullanıcam o yüzden.

 33. amin Allah sizden de razı olsun 🙂 eyvallah ancak sorunuz için bir cevabım yok. Bilmiyorum.

 34. Hocam merhaba ben kurulumu yaparken ortam değişikliği ayarlarında düzenleme yaptığımız kısım ( PATH) sizinkinden farklı görünüyor. Aynı işlemi bende çıkan yere uygulayarak devam ettim herşeyi aynı yaptım fakat verdiğiniz örnek programı çalıştırmak istediğimde sistem dosyayı bulamıyor hatası alıyorum . ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Normal şartlarda aynı sonuca ulaşmamız gerekiyor. Maalesef o konuda fikrim yok.

 35. Hocam merhaba,
  Syntax hatası olmadığı halde ekrana resim gelmiyor, aksine if kontrolünün içine girip
  fprintf(stderr, “Error: load image failed.” ) ;
  kod satırını çalıştırıyor. Yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim.

 36. Hocam sorunu hallettim, resim dosyasını yanlış klasöre koymuşum 🙂 Teşekkür ediyorum tekrar çokça

 37. Bu adımları her bir oluşturduğumuz projede uygulayacak mıyız ? Yoksa bunun kısa bir yolu var mı ?

 38. merhaba ben kurulumun son aşamasın akadr geldim fakat lib klasöründeki 2410d ile biten kütüphaneleri yapıştıramıyorum sağ tıklayıncada yapıştır ikonu pasif durumda ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz??

 39. Talha abi çok çok teşekkür ederim.Okulumda bitirme projem opencv ile göz takibi ve sıfırdan başladığım için videoların olsun opencv kurulumu adımlarında ince ince anlatımın olsun çok faydalı oldu.Çok teşekkür ederim

 40. Merhaba, emeğiniz için çok teşekkürler.
  Visual Studio 2015 Enterprise ve OpenCV 3.0.1 ile kurulumunuzu x64 için yaptım. Herhangi bir sorun olmadan kullanıyorum. İkinci denememde başarıya ulaştım, sorun yaşayan arkadaşlara da tekrar dikkatlice yapmalarını tavsiye ederim. Verdiğiniz basamaklar uygulandıktan sonra sorunsuz çalışıyor. Çok teşekkürler!

 41. Merabapaylaştıklarınız için teşekkür ediyorum. Benim sorum : python opencv kullanarak bir video dosyasını açamıyorum. Proğramı çalıştırdığımda program çalışıyor hata vermeden. Yalnız video açılmadan bekliyor . Nedendir bu durum.

 42. Merhaba hocam,

  kurulumu yaptım her şey güzel hatasız oldu. En son adımda belirtilen adrese resim ekleyip kodu da düzenledim. Exe çalıştığında bu resmin açılması mı gerekiyor 🙂 Bende siyah ekran gelip kayboluyor yine. Sorunsuz kurabildim diye düşünüyordum. Kafam karıştı şimdi

  1. Anladım ki fotoğrafın açılması gerekiyormuş 🙂 Hazır koddaki tırnak işaretlerinde problem varmış düzeltince o sorunu aştım ancak şimdi şöyle bir hata alıyorum:

   opencv_core246d.dll dosyası eksik olduğu için programı çalıştırmıyor (resmi açmıyor). Bu dosyayı paylaşabilir misiniz internette bulamadım

 43. Merhabalar son olarak sizin vermiş olduğunuz kodu denediğimde hata veriyor. fakat başka bir kod denediğimde çalışıyor. acaba sizin vermiş olduğunuz kodda hata olabilir mi?

  kullanmış olduğum kod şu şekilde

  #include
  #include

  using namespace cv;
  using namespace std;

  int main()
  {
  Mat im=imread(“C://Users//Public//Pictures//Sample Pictures//Desert.JPG”); //image path
  if (im.empty())
  {
  cout << "Cannot load image!" << endl;
  return -1;
  }
  imshow("Image", im);
  waitKey(0);
  }

 44. Windows 10 a kurdum exe dosyası bulunamadı hatası alıyorum opencv 2.4.10 ve visual studio 2012 kurdum ?

 45. opencv_highgui2410d.dll ve opencv_core2410d.dllhatası veriyor. Bilgisayarınızda eksik olduğundan başlayamıyor, yeniden kurmayı deneyn diyor. Win10 ve Visual Studio2010 denedim.

  1. opencv 2.4.10 versiyonunu mu kurdunuz? öyle ise path ekleme kısmını tekrar yapınız.

   1. Tekrar yapma kısmı biraz sıkıntılı. Tekrar kaldırıp kurma gibi mi olacak? Yoksa oradaki path ayarlarının eski hallerini bilmiyorum.

 46. merhaba hocam.kurulumda 8. basamağa kadar her şeyi yaptım ancak 9.basamaktaki linker menusu benim visual studiomda yok.bu nedenle sonraki hiçbir basamağı yapamıyorum.bu durumda benim kullandığım visual studio da mı bir sorun var ?yardımcı olursanız çok sevinirim..

  1. Merhaba İrem, ilk defa duyuyorum böyle bir şey ben son sürümünü kullanıyorum bunda bile var. Visual studioyu kaldırıp c++ seçili olduğu halde tekrar kurulum yapın.

 47. size sorduktan sonra ben de nerede yanlış yaptığımı fark ettim zaten tamamen dikkatsizliğimden kaynaklı.yine de cevap verdiğiniz için teşekkürler.kurulumu sorunsuz şekilde tamamladım ama open cv kodlarını tanımıyor program, sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.başka bi yerde hata var sanırım ama nedenini bilmiyorum

 48. Visual studio 2015 ilk kurdugumda c++ icin win32 console application ve empty project vardi programi kaldirip tekrar kurduktan sonra bu secenekler ve bircok secenek kayboldu ne yaptiysam geri getiremedim lutfen yardimci olun

  1. Merhaba Alperen, Visual Studio yu tekrar kurarak kurulum esnasında Visual C++ ı da ekleyerek visual studionuza ekleyin veya visual studio 2015 c++ ekleme tarzı aramalarla kurulu olan visual studionuza eklemeyi deneyin.

 49. Anlatım için teşekkürler; ancak bende de Linker çıkmadı. Çözümü nedir acaba? Bulamadım hiç bir yerde. O yüzden gerisini de yapamadım.

  1. Rica ederim. Hiç karşılaşmadım, o yüzden çözümünü bilmiyorum. ingilizce kaynaklardan veya microsoftun forum sitelerinden çözüm arayabilirsiniz.

   1. Teşekkürler, çözdüm. Yani, visual studio’yu tekrar kurdum(onardım yani), ve oldu. Olmayanlar bir de bu şekilde denesin.

 50. hocam merhaba biz opencv 3.1 versiyonu visual studio 2013 için denedik. iostream ve stdafx kütüphanelerini tanıtamıyoruz yardımcı olursanız çok seviniriz.

 51. vs c++ form aplicationa bu kurulumu nasıl uygulayacağız ve include işlemlerini nereye yazacağız?
  Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  1. Form çalışmak istiyorsan emgucv öneririm. Opencvde de dll kullanımları var. clr dll gibi konuları araştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arama

Twitterda

© 2014 - Talha Koç. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs